Vypestujte si liečivú medovku
Jej kvety kvitnú v období od júna do augusta. Darí sa jej hlavne v teplých slnečných záhradách, ale vypestovať si ju môžete aj v domácich podmienkach. Vďaka liečivým účinkom sa zbiera jejvňať aj listy s vôňou citrónu. Práve tie sú zdrojom množstva zdraviu prospešných látok, vitamínov B a C, silíc, fenolov a dokonca aj kyseliny rozmarínovej. Vitamín B vám pomôže získať energiu a vitalitu, pomôcť pri nervových a neurologických problémoch, ale aj posilniť sliznice dýchacej a tráviacej sústavy. Obsah vitamínu C zbaví vaše telo škodlivých toxínov, prečistí cely organizmus a zároveň posilní imunitu. Silice účinkujú protizápalovo, antisepticky a antibakteriálne najmä pri liečbe infekcií hrdla, pľúc, žalúdka, čriev, kĺbov a kože. Taktiež účinne liečia rany po operáciach, zvyšujú kvalitu pleti a poradia si aj s akné či ekzémom. Vlasom dodajú pevnosť a lesk. Priaznivé účinky kyseliny rozmarínovej sa osvedčili pri zápaloch močových ciest a zlepšení trávenia. Táto látka má však aj výrazné upokojujúce účinky.
Ako pestovať medovku
Do črepníkov, ktoré ste naplnili kvalitným výsevným substrátom vysejte semienka, jemne pritlačte a zalejte vodou. Pravidelne zalievajte, ale dbajte na to, aby zemina nebola príliš vlhká. Bylinke to veľmi neprospieva. V byte si pre ňu nájdite teplé miesto plné slnečných lúčov, pretože ich táto bylinka obľubuje. V priebehu niekoľkých dní uvidíte klíčiť prvé lístky. Ak dorastú do veľkosti asi 10 cm, začnite ich opatrne odstrihávať nožničkami. Ochutiť nimi môžete polievky, omáčky aj šaláty alebo si z nich pripravte zdravý liečivý čaj či olej.
Príprava medovkového čaju a oleja
Niekoľko listov čerstvej alebo sušenej medovky zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať asi 5 minút a čaj je hotový. Môžete ho piť aj viackrát denne. Olej z medovky si pripravíte vložením jej čerstvých listov až po okraj sklenenej nádoby a zaliatím akýmkoľvek prírodným olejom.Vhodný je olivový, slnečnicový či ľanový. Nádobu uzavrite a odložte na 14 dní na tmavé miesto. Následne bylinnú zmes preceďte cez gázu a užívajte vnútorne alebo si ňou pravidelne potierajte pokožku. Uvidíte ako rýchlo sa vám zahojí a zregeneruje.
Jej kvety kvitnú v období od júna do augusta. Darí sa jej hlavne v teplých slnečných záhradách, ale vypestovať si ju môžete aj v domácich podmienkach. Vďaka liečivým účinkom sa zbiera jejvňať aj listy s vôňou citrónu. Práve tie sú zdrojom množstva zdraviu prospešných látok, vitamínov B a C, silíc, fenolov a dokonca aj kyseliny…